Haberler

Hukuk

Türkiye’nin Kıdem Tazminatı Sorununun Ab Üyelik Sürecine Etkisi

Türkiye, kıdem tazminatı konusunun sürekli olarak değişiklikler arz ettiği bir ülke olarak dikkati çekmektedir.

Devam
Değerlendirmeler

Koronavirüs Tehdidi Altında İş Akdi Fesih Sorunu - Mart 2020

2020 yılının hemen başında, Çin’den yayılan bir salgın hastalık olan Koronavirüs, insan yaşamını en ince detaylarına kadar mahvetmiş bir durumda ve halen tehdit olma konumunu sürdürmektedir.

Devam
Değerlendirmeler

2020 ile Birlikte Yeni Bir İş Kanunu Mu? - Şubat 2020

Türkiye ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi hususunda gerekli olan faaliyetler, iş dünyası açısından genel olarak bilinen bir durum.

Devam
Değerlendirmeler

Donald Trump’ın Azil Davası Dahilinde Adalet ve Meşruiyet Tartışmaları - Ocak 2020

ABD’de, mevcut Başkan Donald Trump’ın göreve seçildiği günden bu yana süren tartışmalar, hakkında azil sürecinin başlatılmasıyla birlikte artık başka bir boyuta taşınmış durumda.

Devam
Hukuk

Brexit’in Hukuki Boyutu: AB ve İngiltere’nin İkilemi

Brexit, AB açısından, birçok farklı noktada etkisini hissettiren, siyasi olduğu kadar diğer birçok alana da nüfuz eden olumsuzlukları beraberinde getiren ve AB için “sonun başlangıcı” yakıştırmalarının yapılmasına sebebiyet veren bir olaydır.

Devam
Hukuk

Arabulucuk: Günümüz Hukukunda Arabuluculuğun Önemi

Herhangi bir sebeple, normal şartlarda sağlıklı iletişim kuramayan insanların tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişi tarafından bir araya getirilerek uzlaştırmaya çabaları hukuk sistemizin işleyişi açısından önemli çözüm yöntemidir.

Devam
Demokrasi

Sosyal Hak Bağlaminda Seçimler Ve Klientalizm

“Demokrasi insanları sayar, halbuki onları tartmak gerekir.” 20. Yüzyılın en önemli filozofları arasında yer alan Ludwig Wittgenstein içerisinde bulunduğumuz çağı bu cümleye sığdırmayı başarmış desek yanlış olmayacak sanırım.

Devam
Hukuk

AB - Türkiye Geri Kabul Anlaşması Ve Hukukun Doğası

Hukuk alanında her maddenin zaman içerisinde aşınması ve açıklarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bu hukukun doğasında vardır. Önemli olan bu açıklıkları iyi analiz ederek masada veya sahada kaybedilmiş bir davayı tekrar kazanabilme yeteneğine sahip olabilmektir.

Devam
Hukuk

Yeni Hükümet Sistemi: Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Ve İhraçlar

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1924, 1961 ve 1982 anayasaları olmak üzere 3 farklı anayasa deneyimlemiştir.

Devam
Ulusal Güvenlik

Ulusal Güvenlik, Ulusal Kararlılık Ve TBMM

Türkiye Cumhuriyeti 1995 yılında ulusal güvenliğine tehdit oluşturan Yunanistan’ın eylemlerini göz önünde bulundurarak uluslararası hukukta “Casus belli” diye adlandırılan “Savaş sebebini” TBMM’de oylamış ve kabul edilmiştir.

Devam